Očima producenta

26. listopadu 2011 v 18:25 | Therressa |  Piráti z Karibiku 1: Prokletí Černé Perly
Jerry Bruckheimer: Byl jsem mladý, zamilovaný do filmu a mé oči se nemohly odtrhnout od obrazovky. Fascinovaně jsem sledoval odvážné, vzrušující, zábavné a akrobatické hrdinské činy Rudého piráta, kterého hrál báječný Burt Lancaster.
Každou chvíli se bezstarostně, vzdorovitě, nebojácně vzepřít autoritě. Mít vítr v zádech a loď volně brázdící všechna moře světa ...co by mohlo být větší radostí než být pirátem... nebo aspoň filmovým pirátem? Samozřejmě jsem měl jako dítě své oblíbené pirátské filmy, například Kapitána Blooda, Černého piráta, Ostrov pokladů a jiné klasiky dobrodruhů a lumpáren.
A potom najednou, když se svět přesunul do nového století, pirátské filmy šly pryč. Zmizely. Nikdo se už o ně nezajímal, vlajka s lebkou a zkříženými hnáty zmizela z kinematografie. V uspěchaném světě ztratilo dobrodružství korzárů z 18. století svůj půvab... nebo ne?
Protože v Disneylandu v kalifornském Anaheimu, stejně jako v ostatních Disneylandech po celém světě, se na atrakci z poloviny šedesátých led známé jako Piráti z Karibiku chodily dívat celé davy. Zaprvé jako na zázrak techniky a pak také jako na nostalgickou projížďku vzpomínkami dospělých a prědstavivostí jejich dětí. A když mě Studio Walta Disneye požádalo, abych našel způsob, jak převést zábavnou projížďku do více než dvouhodinového fantastického filmu, nic mě nemohlo nadchnout víc. Můj sen vytvořit film o pirátech se začínal uskutečňovat. A popularita filmu Piráti zKaribiku: Prokletí Černé perly, který byl natočen v roce 2003, nejenom naplnil moje očekávání, ale dokonce je předčil. A jsem vděčný za to, že publikum po celém světě, jak se zdálo, porozumělo tomu, že jsme nejenom vdechli život do mrtvého žánru, ale že jsme ho vlastně úplně přepracovali.
Chtěli jsme pirátský žánr převést na novou rovinu. Na tu, která v sobě obsahuje všechna ta vzrušení a romantiku, kterou byste očekávali od velikého dobrodružství, ale s jedinečnými, nezapomenutelnými postavami a vizuálními efekty. A když už jsme se uspěšně ubírali zcela jinými směry než naši předchůdci, chtěli jsme také překonat kouzlo původní atrakce z Disneylandu. Náš režisér Gore Verbinski má báječný smysl pro humor a ohromný vypravěčský talent. Navíc je to nadšenec. Miluje práci s herci a herci za to milují jeho. Byl výtečným režisérem pro tento projekt. Přivedli jsme do týmu Teda Elliotta a Terryho Rossiho - dva báječné autory, kteří se u diváků dobře zapsali tím, že vytvořili Shreka - a díky nim jsme rozvinuli námět vytvořený Jayem Wolpertem a Stuartem Beattiem, který nám prve doporučila společnost Disney. Ted s Terrym vnesli prvek nadpřirozeně okořeněný spoustou humoru a dodali tím příběhu takový náboj, který mě opravdu zaujal.
Takže jsme měli naše hvězdy a brzy poté, co přišel film do kin, bylo zřejmé, že Johnny Depp vytvořil zcela novou autentickou filmovou ikonu ve svém podání kapitána Jacka Sparrowa. Johnny je známý vytvářením svých vlastních postav a měl jasnou vizi pro Jacka Sparrowa, jež byla naprosto ojedinělá. Nechali jsme ho tvořit a on přišel s tím excentrickým, ještě navíc velmi vychytralým pirátem, s jeho dready, zlatými zuby a parádní kolekcí ozdobných korálků a přívěsků. Špatně drží rovnováhu, mluví trochu nesrozumitelně, takže působí dojmem, že je buď opilý, nebo trpí mořskou nemocí či pobýval na lodi příliš dlouho. Ale je to všechno divadlo hrané na efekt. A přestože se to zdá divné, přidává to kapitámu Jackovi na přitažlivosti. Akademie filmových umění a věd si to zcela jistě myslela také, neboť poctila Johnnyho nominací na Oskara v kategorii Nejlepší herec.
Orlanda Blooma jsme obsadili do role Willa Turnera potom, co se objevil v mých jiných režijních filmech jako je Černý jestřáb sestřelen (Black Hawk Down). Věděl jsem, že Orlandův čas příjde brzy, jen jsem nevěděl, jaké budeme mít štěstí, když jsme ho získali pro náš film ještě předtím, než vypuklo hotové šílenství kolem filmů Pána Prstenů (Lord of the Rings). Pro roli Elizabeth Swannové jsme zvažovali mnoho mladých hereček, ale krása sama o sobě nestačila. U Keiry Knightleyové, které tehdy bylo 17 let, jsme našli skvělou kombinaci krásy, inteligence a odvahy.
Takhle líčí začátky Pirátů z Karibiku jejich producent.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
POZOR! Články jsou MÉ a vlastnoručně upravené! (Pokud ne,mám zdroj.) Uvidím-li někde zkopírovaný článek BEZE zdroje,ihned nahlašuji! Proto:

©therressapirates.blog.cz Kopíruj pouze s ikonkou,nebo s odkazem či zdrojem.


.