Recenze 2

26. listopadu 2011 v 21:05 | Therressa |  Piráti z Karibiku 2: Truhla Mrtvého muže
A mám tady delší recenzi,která mne velmi potěšila :)


Ze svatby sešlo. Prázdné porcelánové servisy bičují přívaly monzunového deště, noty Mendelssohnova svatebního pochodu se v zoufalství rozpíjejí a láskou šílená Elizabeth (Keira Knightleyová) do rachotu příboje spílá muži, který to všechno zavinil - nemilosrdnému lovci pirátů, lordu Cutleru Beckettovi (Tom Hollander). Tenhle přízemní skrček přitom nedělá nic jiného než svoji práci. Potřebuje Karibik očistit od pirátské verbeže, aby lodě Východoindické společnosti mohli dusit toliko berní úředníci a daně, klíčem k takovému blahobytu je kompas, jenž se pohupuje u boku kapitána Černé perly. Ke kapitánovi, jenž poslední léta trávil častěji za katrem než na kapitánském můstku, se dokáže dostat jedině Will Turner (Orlando Bloom) a ten se za ním vydá jedině tehdy, když bude mít pádný důvod, a tím nejpádnějším důvodem pro Willa Turnera dokáže být jedině jeho snoubenka Elizabeth. Buch! Kruh se uzavřel: Elizabeth sedí ve vězení místo Willa a Will hledá po všech krčmách, bordelech a zátokách Karibiku muže, jenž je víc legendou než mužem...
Hluboká noc. Ze srázu padají do pěny mořského příboje jedna rakev za druhou. Lesknou se a houpají na vlnách jako memento a němá výčitka zároveň. Obraz zkázy dokonává nenasytný krkavec, který se svým zobanem pustí do levného dřeva, aby ukojil svou touhu po sladce zapáchajícím a rozkošně hnijícím lidském mase. Buch! Buch! Buch! Krkavec je v pánu, v rakvi díra, v díře bambitka a na světle božím, no, ano, kdo jiný než - Jack Sparrow (Johnny Depp)! Čtyřicetiosmiprocentní magor, čtyřicetiosmiprocentní zhulenec a přinejmenším čtyřprocentní gay (anebo všechno dohromady?), který má čuch na průšvihy a který ani v tom největším vedru necítí, že muž by minimálně od středověku měl mít jisté elementární návyky, co se hygieny týče. I když, zdá se, pot nebude to, proč se Jack momentálně nezdá být zcela ve své kůži. Posádce nedaleko kotvící Černé perly ukazuje místo třpytivého zlata nákres jakéhosi klíče, rozdává hodně zmatené povely a ve své kajutě se ve společnosti rumu pokouší přivést k rozumu svůj proslulý kompas. Nutno dodat, že marně. Copak trápí hříšníka bez svědomí? Proč se legendami opředený korzár cítí bezpečněji na mělčině než na hlubokém moři? A k čemu mu je, hergot, dobrý ten klíč?
Až se nad hladinu vynoří legendární Bludný Holanďan a jeho kapitán Davy Jones (digitální Bill Nighy) pošle na lov svou obří podmořskou příšeru, kterou Švédové, bůh ví proč, nazvali Krakenem, hned bude jasněji. Zdá se, jako by tu Jack komusi cosi dlužil...
Piráti z Karibiku - Truhla mrtvého muže pěkně popcornově shrnuje filmovou bilanci několika posledních dlouhých měsíců (a let) - lodní katastrofa a zdaleka ne jedna (Poseidon), digitální gigazviřátko (King Kong), citově se zmítající Keira (Pýcha & předsu-dek), humor stejně cynický jako všudypřítomný (Shrek), výbuchy, souboje, přestřelky, honičky (prakticky cokoliv od Bruckheimera) a v neposlední řadě pochopitelně nemrtví piráti v čele s nafoukaným ješitou Jackem Sparrowem (Piráti z Karibiku)... Až by se zdálo, že tohle všechno se do jednoho filmu nemůže vejít, a když už se to při vskutku nadstandardní stopáži přece jen povede (151 minut je 151 minut, tedy dvě a půl hodiny sezení na jednom zadku), pak to asi nebude stát za moc. Omyl! Piráti z Karibiku se mnohem víc podobají Pánovi prstenů než Matrixu. Druzí Piráti nejdou ve stopách Matrixu, který ve svých pokračováních trapně vykrádal sám sebe, zmateně se točil v kruhu, až tím málem zničil i jedničku, mnohem spíš následují Pána prstenů a po první, ještě poněkud opatrné akci, se v dalších pokračováních rozmachují k velkolepé podívané, v níž není třeba ničím šetřit - úchvatnými přírodními sceneriemi, nabitými akčními scénami (souboj vně a uvnitř mlýnského kola vás podle všeho uvrhne do stavu naprosté divácké extáze!), humorem (od vtipných parafrází řady scén prvního dílu přes humor situační a často proklatě černý až po legraci velmi sofistikovanou a dovedně skrytou, viz například vídeňský valčíček!) i nápady! I když, postav, motivací, událostí a minipříběhů je na jeden film možná opravdu až moc. O něco málo střídmější přístup by vedl hned ke dvěma dobrým skutkům - kratší metráži a více dílům. Takhle může leckterou slabší náturu z toho akčního nářezu po nějaké hodince slušně rozbolet hlava.
Přiznám se, že režiséra Gora Verbinského (Hon na myš, Mexičan, Kruh, Pan Rosnička) jsem nikdy nepovažoval za dobrého režiséra. Snaživý a ambiciózní, to ano, ale také poněkud křečovitý, nemastný, neslaný a vůbec paprikou celkově nedochucený. První Piráty jsem vnímal jako výsledek shody šťastných okolností, tedy charizmatu Johnnyho Deppa a ostrých střihačských nůžek. Po druhém díle je ale třeba se za tuto nedůvěru a nevíru omluvit. Není pochyb, že tenhle velký cirkus na kolečkách plný hvězd, triků, peněz a ambicí dokázal ustát jen opravdu zkušený profesionál a je v danou chvíli jedno, jestli to byl režisér Verbinski osobně nebo spíš v těsném závětří za ním stojící producent Jerry Bruckheimer (Top Gun, Skála, Armageddon). Buď jak buď, výsledek je impozantní a rekordní tržby za první víkend (135,6 milionu dolarů) i za prvních deset dnů (čtvrt miliardy dolarů!) naprosto zasloužené. A to se bojím domýšlet, jak s těmito rekordy zamává trojka, plánovaná do kin na květen příštího roku, protože návnad a překvapení je na konci dvojky víc než dost.
Hlavní hvězdou Truhly je stejně jako v případě jedničky Johnny Depp (za první díl si vysloužil nominaci na Oscara!). Zdánlivě absurdní a přehnaná stylizace, kterou pro postavu kapitána Jacka Sparrowa zvolil, je dokonale konzistentní a ba co víc, dokáže překvapit nečekanou hloubkou, to když se Jack pere se svým svědomím, jako že navenek odmítá cokoliv takového vlastnit. Zatímco v prvním díle mu byl nejdůstojnějším protihráčem Geoffrey Rush v roli kapitána Barbossy, jeho místo ve druhém díle překvapivě zaujímá Keira Knightleyová (nominace na Oscara za Pýchu & předsudek). Vysvobozená z pout etikety, která jí dovolovala tasit toliko pohledy zamilované laně, se ve své umazané podobě stává mnohem živější a životaschopnější postavou než v prvním díle. Mimochodem, jiskření, ke kterému dochází mezi ní a Jackem, je stále silnější a působivější, což bohužel nelze tvrdit o jejím vztahu s Willem. Orlando Bloom (trilogie Pán prstenů, Království nebeské) jako by jediný z celého filmu zůstával v pasti, do které Hollywood zavedl dobrodružně-romantický žánr v minulé dekádě (Ostrov hrdlořezů, Muž se železnou maskou, Hrabě Monte Cristo). Je schematický, plochý, neživotný, ale o to urputnější, snaživější a zaťatější. Živou vodou pro něj bohužel nebylo ani herecké setkání se Stellanem Skarsg°ardem (Dobrý Will Hunting, Dogville). Tam, kde se Skarsg°ard ponořuje do hlubin duše Hamletova otce, tam Bloom zůstává Sněhurčiným princem, který neumí nic jiného než se jalově podívat a umrle políbit.
Realizační velkorysost se v přímé úměře promítla i do kvality triků. Pokud taktně odhlédnu od několika drobných lapsů (první výstup Krakena), pak o tricích nelze mluvit jinak než v superlativech, obzvlášť při vědomí, jak neslavně dopadl po digitální stránce zcela nedávno dvousetmilionový King Kong (mimochodem, rozpočet druhých a třetích Pirátů, kteří se točili do značné míry najednou, se rovněž pohybuje okolo 200 milionů dolarů). Ba co víc, tam, kde má Pán prstenů miláška Gluma, tam mají Piráti kapitána Davyho Jonese. Urostlá obluda s lidskýma očima a hustým vousem z chobotnic mi ze všeho nejvíc připomíná Krakonoše, ovšem Krakonoše ve chvíli, kdy mu Trautenberk kradl seno, prodával vodu, chytal ptáčky-zpěváčky, zlobil muštelky a střílel sojku najednou. Tam, kde si trikaři umně pohrávají s vypouštěním kouře z Jonesových spletitých útrob, tam dokáže Bill Nighy (Láska nebeská) do očí vtlačit víc, než by se u podmořského padoucha očekávalo.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
POZOR! Články jsou MÉ a vlastnoručně upravené! (Pokud ne,mám zdroj.) Uvidím-li někde zkopírovaný článek BEZE zdroje,ihned nahlašuji! Proto:

©therressapirates.blog.cz Kopíruj pouze s ikonkou,nebo s odkazem či zdrojem.


.