Císařovna

2. prosince 2011 v 19:28 | Therressa |  Pirátské lodě
Loď Sao Fenga-Císařovna!
Pirátská džunka Sao Fenga je postrachem Jihočínského moře a při pohledu na ni se svírají hrůzou srdce ctihodných obchodníků od Siamského zálivu až po Macao. Neohrnujte nos nad výrazem ,,džunka"-tento výraz jednoduše pochází z malajského označení plavidla ,,džong". Není to žádná chatrná loďka, ale jedno z nejůspěšnějších plavidel námořní historie, které brázdilo vody Orientu už od druhého století našeho letopočtu.

Plachty
Plachty džunky nejsou čtvercové a upevněné jako u většiny západních plavidel, ale jsou přichyceny tak, aby se mohly obracet proti větru a ten se opíral přímo do nich. Jsou trochu vykrojené a mají aerodynamický tvar, podobně jako plachty na dnešních jachtách.

Palební síla
Na Císařovně je 15 těžkých kovových děl. Sao Feng se vedle dělových koulí spoléhá též na tradiční staročínskou munici-,,páchnoucí bomby". To jsou hliněné hrnce naplněné střelným prachem, hřebíky a sírou, plus čímkoli zlotřilým, co je do nich posádka schopná přidat, aby se trochu pobavila.

Důmyslný tvar
Džunky byly po staletí největší a nejbezpečnější plavidla na světě díky množství průkopnických prvků. Vnitřní stěny činily z džunky pevné plavidlo a nepropustné přepážky zabraňovaly, aby při průsaku voda zaplavila celou loď. Trup s mělkým kýlem a přídavné kormidlo, které se mohlo zvýšit nebo snížit, zaručovaly džunce možnost plout po hlubokých oceánech i mělkých vodách pobřežních řek. Kormidlo bylo umístěno na zádi, což umožňovalo snáze udržovat vytyčený kurs.
Posádka:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
POZOR! Články jsou MÉ a vlastnoručně upravené! (Pokud ne,mám zdroj.) Uvidím-li někde zkopírovaný článek BEZE zdroje,ihned nahlašuji! Proto:

©therressapirates.blog.cz Kopíruj pouze s ikonkou,nebo s odkazem či zdrojem.


.